Przeglądy okresowe budynków a konserwacja instalacji
Prawo budowlane dokładnie określa zasady dotyczące mieszkań – szczególnie tych zlokalizowanych w blokach czy kamienicach, chociaż prawo nie omija również wolnostojących domów. Przeglądy okresowe budynków gwarantują mieszkańcom bezpieczeństwo i zapewniają, że zarówno sam budynek, jak i wszystkie instalacje nie stwarzają dla lokatorów zagrożenia. Kto w takim razie odpowiada za przeglądy techniczne budynków w Warszawie i wykonanie konserwacji instalacji wod-kan, elektrycznej jak, wentylacyjnej, systemów bezpieczeństwa oraz instalacji CO w tym kotłowni
Przyjęło się, że kwestię przeglądów okresowych budynków – ich organizację i dopilnowanie terminów – bierze na siebie spółdzielnia zarządzająca mieszkaniami bądź administracja domów komunalnych . W ostatnich latach pojawiła się jednak alternatywa w postaci firm monitorujących obsługę techniczną nieruchomości. W coraz większej liczbie przypadków to one zajmują się kwestiami przeglądów oraz samej konserwacji instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz CO.
Przeglądy techniczne budynków w Warszawie – co trzeba o nich wiedzieć?
W każdym przypadku przeglądy techniczne budynków w Warszawie są obowiązkowe. Obowiązek ten określa prawo budowlane po nowelizacji w 2016 roku. Według znajdujących się w dokumencie zapisów, co najmniej raz w roku musi być wykonany przegląd budowlany roczny a raz na pięć lat powinna nastąpić kontrola stanu technicznego budynku łącznie z oceną konstrukcji budynku oraz instalacji sanitarnych jak i elektrycznych . Z kolei przeglądy okresowe budynków – w tym poszczególnych instalacji – powinny być wykonywane regularnie, każdego roku. Za niedotrzymanie tego obowiązku grozą surowe sankcje, przewidziane w ustawie. Najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest regularne wykonywanie konserwacji instalacji znajdujących się w lokalu. Przeglądu technicznego budynku i jego instalacji mogą dokonywać tylko i wyłącznie osoby posiadające uprawnienia budowlane do wykonywania takich czynności.
Konserwacja instalacji – kiedy i komu się opłaca?
Istnieją na pewno dwie główne sytuacje, w których konserwacja instalacji jest wręcz niezbędna. W pierwszej kolejności o konserwację instalacji sanitarnych, konserwację instalacji elektrycznej oraz konserwację instalacji CO powinni zadbać posiadacze mieszkań zlokalizowanych w starym budownictwie. To właśnie w takich miejscach z biegiem czasu pojawia się najwięcej usterek wymagających szybkiego wykrycia i precyzyjnego działania. Warto pamiętać, że konserwacja instalacji nie tylko potrzebna jest do przeprowadzenia bezproblemowego przeglądu okresowego budynku, ale przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa lokatorom.
Drugim przypadkiem, kiedy konserwacja instalacji w budynku jest wykonywana na bieżąco, jest korzystanie z usług monitoringu technicznego nieruchomości. Na takie kompleksowe usługi decydują się głównie posiadacze nowych mieszkań na dużych, nowoczesnych osiedlach, co obecnie ma miejsce coraz częściej.